Tiedätkö, mitä yhteistä on HR-alalla ja taloushallinnon työtehtävillä? Molemmilla aloilla työskentelevien ammattilaisten tärkein tehtävä on auttaa ihmisiä ja pitää huolta heidän oikeuksistaan työelämässä. Kuitenkin vain toiseen näistä aloista on tunkua, eikä se ole taloushallinto. Alalle kannattaisi kuitenkin haluta – seuraavaksi kerromme miksi!
Tähän artikkeliin haastattelimme Taloushallintoliiton asiakkuusjohtajaa Juha Sihvosta sekä projektipäällikköämme, taloushallintovelhoamme Heidi Huhtalaa.
Muutamia vuosia takaperin taloushallinnon töiden uutisoitiin loppuvan. Tai tarkemmin sanottuna töiden oletettiin automatisoituvan kehittyneiden taloushallinnon ohjelmien myötä. Ohjelmien automatisoitumista toki tapahtui, mutta taloushallinnon työt eivät loppuneet. Sen sijaan töiden määrä on lisääntynyt hurjasti ja alalla onkin tällä hetkellä suuri osaajapula.
Taloushallinnon työt eivät rajoitu pelkästään palkanlaskijan ja kirjanpitäjän työnkuviin, vaan alalla voi työskennellä myös mm. controllerin tai reskontranhoitajan rooleissa. Tehtävät ovat monipuolistuneet ja niiden painopiste on muuttunut. Vanhat ”paperinpyörittämistehtävät” ovat muuttuneet eri järjestelmien hallitsemiseen. Samalla työnkuva on laajentunut asiakasrajapintaan. Nykyään alalla arvostetaankin hyvien IT-taitojen lisäksi luontevia ihmissuhdetaitoja.
Nykypäivän taloushallinto ei tapahdu enää ilman ihmiskontakteja, vaan tehtävät mahdollistavat muiden kanssa työskentelyn melko tiiviistikin. Taloushallinnon ammattilaiset ovat suoraan tekemisissä asiakkaiden kanssa ja pääsevät ratkomaan pulmia yhdessä asiakkaidensa kanssa.
Taloushallinnon kentällä työskentelee jo nyt monia huipputyyppejä ja mukaan joukkoon mahtuu vielä roppakaupalla lisää! Alan osaajille on tarjolla paljon erilaisia tapahtumia ja verkostoitumismahdollisuuksia, kuten vuosittaiset taloushallintoliiton kesäpäivät ja tilitoimistoristeilyt, jossa nauru raikaa ja verkosto kasvaa. Työ itsessäänkin mahdollistaa sen, ettei töitä tarvitse tehdä pelkästään yksin, vaikka rauhallisillekin hetkille on toki paikkansa. Nykyaikaisilla työvälineillä taloushallinnon työ on hyvin suurelta osin paikasta riippumatonta, ja asiakasta voi palvellla hyvin ja tehokkaasti sähköisissä kanavissa.
Itsenäiselle ja aikaansaavalle henkilölle työskentely alalla on unelma. Työssä on paljon vapauksia, eikä työtä tarvitse tehdä 8-16 välillä. Asiakaspalaverit hoidetaan luonnollisesti virka-aikoina, mutta muut tehtävät saa tehdä haluamallaan ajalla.